Z čeho se vyrábí kvalitní elastické tričko

Pokud rádi nosíte tričko z elastického materiálu a dáváte tak na obdiv své (tričkem zvýrazněné) svaly, máme pro vás radu. Konkrétně radu, z čeho se vyrábí kvalitní elastické tričko, aby něco vydrželo a jen tak se nevytahalo nebo nezačaly kroutit švy.

Budeme vycházet z vlastní zkušenosti s americkými tričky, která svou kvalitou předčila naše očekávání. Takové tričko je vyrobeno ze tří hlavních složek, tady je máte:

  • 50% polyester
  • 37% bavlna
  • 13% viskóza (rayon, umělé hedvábí)

Proč právě tento poměr a proč právě taková směs materiálů? Právě proto, že trička ušitá z této „kombinace“ materiálů jsou mnohem jemnější, lehčí, stálobarevnější a elastičtější než trička z klasické bavlny. Klasickou bavlnu znáte, ale podívejte se, jaké vlastnosti mají zbývající dvě složky – polyester a viskóza.

Polyester

Nejrozšířenějším umělým vláknem používaným v textilním průmyslu je právě polyester. Polyester je dokonce nejrozšířenější látkou, která se v oděvnictví používá, předběhl i přírodní bavlnu. Je to pravděpodobně díky jeho ceně a zároveň kladným vlastnostem, jako jsou:

  • Vysoká odolnost vůči povětrnostním vlivům, světlu a mikroorganismům
  • Rychle schne
  • V kombinaci s přírodními tkaninami jsou takové látky lehčí, méně mačkavé, pevnější a trvanlivější

Oblečení ze směsi polyesteru a přírodních vláken (tedy i zmíněná pánská trička) jsou tedy méně náchylné k pomačkání a lehčí než samotná bavlněná látka. Rychleji schnou a barevně vydrží déle beze změny.

Viskóza

Známá také jako rayon nebo viskózové či umělé hedvábí. Patří také k umělým vláknům, ale výchozí surovinou je celulózová hmota ze dřeva nebo bavlny.

Oblečení z viskózy nebo ze směsi obsahující viskózu je velmi příjemné na nošení, měkké, savé a chladivé. Takové oblečení navíc tolik nežmolkuje. Viskózová vlákna ale namočením slábnou (na rozdíl od bavlny). Proto se do moderních látek přidává viskózy pouze menší podíl. V takovém oblečení – kombinaci více látek s viskózou pak obsah samotné viskózy v kombinaci s „pevnějšími“ látkami nemá vliv na výslednou kvalitu.

Trička „tri-blend“

Pod tímto názvem jsou známá spíše v USA než v Evropě. Tri-blend právě proto, že jsou šita z látky, která je směsí tří vláken. Taková trička jsou lehčí než klasická bavlněná, příjemnější na dotek a dobře drží barvu. Často je tri-blend směs proto používána pro tmavší (černé, šedé, tmavě modré) barvy látek, u nichž je jakousi jistotou, že se oblečení bude pohodlně a příjemně nosit a zároveň mu zůstane tmavá barva i po vícero vypráních.

TRIBLEND PLAKAT