Gramáž trička – jeden z ukazatelů kvality

Mnozí zákazníci jsou přesvědčeni, že kvalita trička je zaručena jen značkou, která na nás vyskakuje ve všech reklamách. Bohužel se mýlí. Skutečnou kvalitu trička ovlivňuje více faktorů. Naštěstí pro nás – zákazníky – tyto znaky kvalitního trička můžeme sledovat přímo při nákupu.

Co je to gramáž?

Gramáž je jedním ze základních znaků kvalitního bavlněného trička. Jedná se o hmotnost textilu přepočtenou na 1 metr čtverečný. Pokud výrobce uvádí gramáž triček 180 g/m2, znamená to, že bavlněná tkanina o stranách 1×1 m má hmotnost 180 gramů.

Jaká gramáž značí kvalitní tričko?

Stačí jednoduché přirovnání – trička s nižší gramáží použité textilie jsou průsvitná, snadno se proděraví nebo prodřou a jejich výrobci se je snaží co nejlevněji ušít. Nelámou si tak příliš hlavu ani s kvalitou švů. Trička s nižší gramáží jsou tedy obecně řečeno levná a málo kvalitní. U takovýchto triček se gramáž pohybuje pod 140 g/m2 a když si ho pořídíte, je skrz něj vidět vše.

Na druhou stranu vysoká gramáž použité textilie neznamená automaticky kvalitu. Tričko s gramáží nad 210 g/m2 je sice na první pohled bytelnější, látka je pevnější, ale více se v něm zapotíte (tlustší látka tolik nepropouští vzduch). Takové tričko sice na první pohled působí bytelně, ale pro praktické nošení, při kterém se i hýbete, je nepraktické.

Ideální gramáž se u bavlněných triček pohybuje kolem hodnot 175 – 190 g/m2. Takové tričko je ušito z dostatečně odolné látky, která se jen tak neprodře a neproděraví a navíc je i dostatečně prodyšné, aby odvádělo teplo od těla. Vám se takové kvalitní tričko bude pohodlně nosit a navíc se v něm tolik nezpotíte.

To ocení zejména chlapi – uznejte sami, že mít kvalitní pánské tričko, ve kterém se dobře cítíte i vypadáte a nemáte hned kruhy potu v podpaží, se vyplatí.

Gramáž není jediný ukazatel kvality

Konečná kvalita triček je vždy udávána nejen použitou látkou (tedy i její gramáží), ale zejména způsobem a kvalitou zpracování. Vyšší gramáž obecně znamená, že výrobce trička nehledá nejlevnější způsob výroby a je pravděpodobné, že si dá záležet i na kvalitě šití. Trička s vyšší gramáží navíc lépe drží tvar a déle tak vydrží.

Kvalitní tričko také poznáte podle toho, jestli ho výrobce nechává šít ve speciálním střihu na míru s různými vylepšeními (např. tričko, které umí zlepšit postavu) nebo jestli se spokojí s klasickým střihem.

Pokud výrobce investuje do použitých materiálů a kvalitního střihu a švů peníze, prodává sice takové kvalitní tričko za vyšší ceny. Na druhou stranu má zákazník jistotu, že takové tričko něco vydrží. A podle nás se do kvality vyplácí investovat.

tričko ajaxx63 Boom Box

1 komentář u „Gramáž trička – jeden z ukazatelů kvality

  1. Pingback: Jaké tričko na cvičení? | Tričko na cvičení

Komentáře nejsou povoleny.